مقالات

حلقه نامزدی جواهر با حلقه ازدواج جواهر چه تفاوتی دارد؟

فرق حلقه نامزدی جواهر و حلقه ازدواج جواهر

خرید حلقه نامزدی جواهر و سرویس جواهرات  توسط خانواده داماد برای مراسم نامزدی یا عقد انجام می‌ شود و مدل و طرح انگشتر نامزدی به سلیقه آن‌ هاست، اما حلقه ازدواج هدیه زوجین به یکدیگر در روز عروسی است که با نظر و مشورت هر دو انتخاب و خریداری میشود.

 

تفاوت دیگر در شکل ظاهری حلقه ها است که معمولا حلقه های نامزدی زرق و برق بیشتری دارند و دارای یک نگین یا جواهر کوچک هستند اما حلقه های ازدواج معمولا ساده تر و یک شکل انتخاب میشوند، که البته باز این یک امر سلیقه ای و شخصی است.

 

حلقه  نامزدی جواهر معمولا از زمان خواستگاری تا روز ازدواج در دست چپ قرار میگیرد و پس از آن در صورت تمایل عروس یا به دست راست انتقال می یابد و یا تنها برای مراسمی خاص به دست میرود ، اما حلقه های ازدواج معمولا از روز ازدواج بطور دائم در انگشت چهارم دست چپ قرار میگیرند.

 

و اما مهمترین تفاوت حلقه نامزدی با حلقه ازدواج، تفاوت ماهیتی و ارزش معنوی آنها میباشد که حلقه ازدواج نشان دهنده پیوند ابدی عروس و داماد و نشانه عشق و وفاداری آنها به یکدیگر است و به همین دلیل  به طور دائم بر دستان آنها باقی میماند.

در هر حال مراسم کم و کوچکی نیست و پشت هر کدام از این انتخاب ها دنیایی خاطره و لبخند و هیجان قرار دارد. انتخاب حلقه نامزدی و ازدواج امری مهم محسوب می‌شود چون قرار است بقیه زندگی را با آن سپری کنید، پس باید در انتخاب با دقت  بود و با در نظر گرفتن سلیقه‌ طرفین این انتخاب را انجام داد.

 

هدیه را شما انتخاب نمیکنید!

 

اولین موردی که باید به آن اشاره کنیم این است که حلقه نامزدی جواهر یک هدیه از طرف خانواده داماد برای نشان کردن عروس خانم است. این حلقه را در جلسه دوم خواستگاری و یا جلسه بله برون به عروس هدیه میدهند.

اگر کمی زیرک باشید به ‌راحتی میتوانید سلیقه خود را برای خرید حلقه نامزدی جواهر به داماد و خانواده او منتقل کنید تا یک حلقه نامزدی با سلیقه و نظر شما خریده شود. اما اگر توانایی انتقال نظر خود را نداشته باشید که تقریباً بدون در نظر گرفتن سلیقه عروس حلقه نامزدی خریداری می‌شود، میتوانید بعد از ازدواج حلقه نامزدی را عوض کنید .

اما در کل، ماجرا از این قرار است که این حلقه از طرف خانواده داماد، برای خانواده عروس و با در نظر گرفتن پاسخ مثبت عروس به وی هدیه می‌شود.

عروس با انداختن حلقه، نشان میدهد که آماده ازدواج با شخص تعیین شده و مشخص است. این اولین تفاوت حلقه نامزدی و حلقه ازدواج بود.

 

ظاهر، حلقه نامزدی جواهر و ازدواج اهمیت دارد!

 

دومین فاکتور که برای تفاوت حلقه نامزدی و حلقه ازدواج بسیار اهمیت دارد ظاهر است. در حالت کلی حلقه‌ های نامزدی زرق و برق بیشتری دارند و از یک نگین یا یک جواهر خاص و کوچک تشکیل می‌شود.

اما حلقه‌ های ازدواج به ‌طور کلی یک شکل بوده و البته چون زوجین حلقه‌ هایی هم شکل دارند از یک حلقه ساده‌ تر و متناسب استفاده می‌شود که البته این موضوع نیز امری شخصی و سلیقه ‌ای خواهد بود.

البته این اتفاق نیز ممکن است پیش بیاید که گاهاً زوجین تصمیم می‌گیرند حلقه‌ هایی به شکل یکدیگر انتخاب نکنند. در این صورت شما میتوانید حلقه ‌ای با سلیقه و نظر خودتان انتخاب کنید که میتواند ساده و یا سنگین و پر نگین باشد. اما پیشنهاد  ما این است که چون حلقه ازدواج دائماً در دستان شماست، بهتر است حلقه ‌ای را انتخاب کنید که به فعالیت‌ های روزانه شما هماهنگی داشته باشد و جلوی دست تان را نگیرد .

 

جایگاه ازدواج و حلقه نامزدی جواهر

 

مورد بعدی که سبب ایجاد تفاوت میان حلقه نامزدی و حلقه ازدواج شده است جایگاه این دو حلقه است. به طور معمول از زمانی که خواستگاری انجام می‌شود تا روز برگزاری مراسم ازدواج، عروس حلقه را در دست چپ خود نگه میدارد و بعد از آن ممکن است در صورت تمایل به دست راست منتقل شده و یا در جعبه جواهرات نگهداری شود و تنها برای مراسم‌ های خاص و باشکوه مورد استفاده شخص قرار گیرد.

اما حلقه ازدواج جواهر یک حلقه دائمی است و در تمام مراسم‌ ها و مجالس،  حالت کلی زندگی به‌ صورت دائمی در انگشت چهارم دست چپ قرار خواهد گرفت. البته نوع فعالیت شما ممکن است سبب شود که شما حلقه ازدواج خود را از انگشت خارج کرده که به همین دلیل ما به شما توصیه میکنیم از حلقه ازدواجی استفاده کنید که در مواقع فعالیت‌ های روزانه مجبور به خارج کردن آن از دست  خود نباشید .

نقره، طلا و پلاتین فلزهای بسیار زیبایی هستند که عمر طولانی دارند اما مهمترین نکته زیبا ماندن جواهرات است. نقره به ‌مرور زمان زیبایی و درخشش خود را از دست داده و در برخورد با مواد مختلف ، امکان تغییر رنگ آن همواره وجود دارد. پلاتین نیز با آنکه در سراسر جهان فلزی بسیار با ارزش و قابل استفاده شناخته شده است و نسبت به تمام فلزات کشف ‌شده در جهان  کمترین واکنش پذیری را دارد اما قیمت بسیار بالای آن امکان انتخاب و خرید آنرا کمی مشکل میکند.

طلا به دلیل زیبایی، درخشش و واکنش پذیری پایین، از گذشته تا به امروز رایج ‌ترین فلز در صنعت جواهر سازی میباشد؛ و از آنجا که ماندگاری حلقه ها بسیار مهم است پس بهترین انتخاب از نظر جنس حلقه نامزدی جواهر میباشد زیرا برخلاف نقره تغییر رنگ نمیدهد و همچنین به نسبت پلاتین قیمت مناسب تری نیز دارد.

انتخاب طرح و مدل و رنگ حلقه ها نیز امری کاملا شخصی وبا سلیقه شخص  است که باید با توافق نظر زوجین انجام شود، اما در این میان آنچه در هنگام خرید حلقه باید به آن بسیار دقت و توجه کنید، انتخاب مدل ، سبک

حلقه نامزدی جواهر حلقه ای است که دقیقا مورد علاقه همسر آینده شما است، زیرا حلقه ها قرار است نوعی هدیه و یادگار تعهد شما به یکدیگر باشد

 

از زمان های قدیم در زمان ازدواج رسم بر این بود که خانواده داماد برای این که از خانواده عروس قول ازدواج بگیرند و یا به قول امروزی عروس خانوم را نشان کنند برای عروس یک حلقه نامزدی جواهر به عنوان هدیه می دادند و بر این باور بودند که نشان دهنده علاقه زیاد داماد به عروس خانوم بوده و امروزه نیز این رسم و سنت همچنان پا برجا است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *