مقالات

خواص سنگ فیروزه برای بدن

سنگ فیروزه

فیروزه یک کانی کمیاب و ارزشمند به رنگ‌های طیف فیروزه‌ای (آبی روشن تا سبز) و از ردهٔ فسفات است. این کانی به‌دست فیروزه تراشان شکل داده می‌شود و به عنوان نگین برای انگشتر،گردنبند، گوشواره و دیگر جواهرات به کار می‌رود. فیروزه از انواع سنگهای آذرین است و دارای درجه سختی ۶ است و میتواند شیشه را ببرد و در رنگهای آب، سبز و سفید وجود دارد. همراه داشتن این سنگ در دین اسلام به عنوان انگشتر بسیار توصیه شده‌است. سنگ فیروزه یکی از پرطرفدارترین سنگ ها در میان مردم ایران است، خواص سنگ فیروزه برای روح و روان بسیار مناسب است و به درمان برخی از بیماری ها کمک شایانی می کند.

معمولا تمام سنگ ها دارای خواص برای بدن هستند، در طراحی خیلی از جواهرات مانند طلا و نقره از انواع سنگ ها بویژه سنگ فیروزه استفاده میشود، جواهراتی که در طراحی آنها از سنگ استفاده شده اند نزد خانم ها دارای محبوبیت خاصی هستند.

در طب قدیم نیز به خواص درمانی سنگ فیروزه اشاره شده یکی از این موارد تقویت چشم و درمان بیماری‌های چشمی است که برای این کار، فیروزه را روی چشم بگذارید و یا به آن نگاه کنید و یا از فیروزه برای تهیه سرمه استفاده نمایید. بهتر است کسانی که در شب دید خود را از دست می‌دهند، از سرمه سنگ فیروزه استفاده نمایند.

سنگ فیروزه اگر مردمک سفید شده و یا هر مورد دیگری در چشم باشد آن را درمان می‌کند.

خواص سنگ فیروزه برای بدن

خاصیت سنگ فیروزه این است که مفرح معده می باشد. برای سردرد بسیار مفید است . استفاده از سرمه آن برای چشمها بسیار مفید بوده و آن را تقویت می نماید . کسانی که در شب دید خود را از دست می دهند ، استفاده از سرمه سنگ فیروزه آنان را درمان می کند . اگر مردمک سفید شده و یا هر مورد دیگری در چشم باشد آن را درمان می کند .

درمان بادفتق، درد ریح ، جنون ، درد اعضاء و بسیاری از بیماریهای داخلی از جمله خواص سنگ فیروزه است. اگر کشته آن با شهد استفاده گردد ،سنگ فیروزه صرع را درمان ، سنگ کلیه را خارج و بیماریهای طحال را درمان می نماید . یک گرم کشته آن همراه با شراب برای نیش مار و هرگونه مسمومیت ، پادزهر می باشد . برای دیگر جانوران موذی و دور کردن سم آنها نیم گرم کافی است.

برای تقویت چشم و درمان بیماری های چشمی فیروزه را روی چشم بگذارید و یا به آن نگاه کنید و یا از فیروزه برای تهیه سرمه استفاده نمایید.بهتر است کسانی که در شب دید خود را از دست می دهند ، از سرمه سنگ فیروزه استفاده نمایند. سنگ فیروزه اگر مردمک سفید شده و یا هر مورد دیگری در چشم باشد آن را درمان می کند.

 • ۱- برای درمان گلو درد و بیماری های ریوی
  برای درمان درد گلو بهتر است فیروزه بر روی چاکرای گلو بگذارید . همچنین این کار سبب تقویت تارهای صوتی و درمان بیماری های ریوی و تنفسی نیز خواهد شد .
 • ۲- برای درمان درد شکم
  برای درمان بیماری های شکمی درقدیم فیروزه را به صورت پودر در آوردند و به مریضی که از درد شکم رنج می برد می خوراندند.
 • ۳- برای تسکین بیماری های روحی
  فیروزه افسردگی های روحی و روانی را نیز درمان می کند و برای آرام کردن بیماران عصبی مؤثر است و اضطراب را از بیماران دور می کند.
 • ۴ – برای درمان بیماری های ناشی از کمبود مواد غذایی:
  فیروزه برای درمان بیماری هایی که بر اثر کمبود مواد غذایی و تغذیه بد ایجاد می شوند مانند آناروکسی بکار می رود.
 • ۵- اصلاح گردش خون با سنگ فیروزه :
  سنگ فیروزه برای اصلاح گردش خون موثر است و جریان خون را هنگام پارگی رباطها و تاندونها ، در بافتهای عضلانی زیاد تر می کند و بر روی کمبود اکسیژن ، مسمومیت های خونی واسترستاثیر مثبت دارد.
 • ۶- ایجاد شادی و نشاط:
  این سنگ باعث ایجاد شادی و نشاط در افراد غمگین و افسرده می شود و برای انجام کارهای سخت به آنها نیروی کافی را می دهد.
 • ۷- برای افزایش اعتماد به نفس:
  همراه داشتن این سنگ اعتماد به نفس را بالا می برد و جرأت لازم برای بیان استدلال ها را در ما ایجاد می کند.
 • ۸- دفع نیروی منفی و کمک به ندیدن کابوس:
  این سنگ جذب کننده نیروهای مثبت است و نیرو و ارتعاشات منفی ، مضر و آشفته را از انسان دور می کند و همچنین سبب می شود که فرد از شر دیدن کابوس نجات یابد.
 • خواص سنگ فیروزه- انگشتر
  ۹- پادزهر گزش حشرات:
  از خواص درمانی فیروزه برای گزش حشرات استفاده می شود. یک گرم از آن همراه با شراب برای نیش مار و هرگونه مسمومیت ، پادزهر می باشد . برای دیگر جانوران موذی و دور کردن سم آنها نیم گرم کافی است.
 • ۱۰- کمک به عملکرد کبد:
  سنگ فیروزه به عوارض عملکرد های نادرست کبد و غده های بدن کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *